تبلیغات
وبسایت غلام نبی پارساپور - سوالات مطرح شده در فروردین 1396
سوال اول
سال 1387 بنده ب ضربه چاقو دچار ضایع نخاعی شدم و سمت راست بدنم فلج شده،مجرم با وثیقه بی ارزش و سندسازی از زندان ازاد و ب خارج از کشور متواری شده،وثیقه مورد نظر کفاف دیه را نمیدهد شکایت من از کارشناس ارزیابی وثیقه که توسط قاضی بر خلاف مقررات از کارشناس خبره استفاده نموده در همان دادگاه رد میشود و تا ب امروز گدایی حق میکنم و جایی نمیرسم
سوال من این است ایا وکلایی در کانون وکلا وجود دارند تا از افرادی مانند من دفاع کنند و حق پایمال شده توسط قضات سکه ی را باز پس گیرند.

در صورتی که فرد تمکن مالی نداشته باشد می‌تواند از کانون وکلا درخواست وکیل معاضدتی کند . کانون وکلا نیز پس از بررسی شرایط متقاضی، وکیل معاضدتی به وی معرفی می‌کند. این نوع وکیل، مخصوص کسانی است که بضاعت و توان مالی کافی، برای گرفتن وکیل ندارند؛ چرا که وکیل معاضدتی حق دریافت هیچ وجهی تحت عناوین حق‌المشاوره، حق‌الوکاله و غیره را به استثنای هزینه تمبر‌دادرسی از موکل خویش ندارد.

کسانی که قدرت تادیه حق‌الوکاله ندارند می‌توانند از کانون وکلا تقاضای وکیل معاضدت نمایند، مشروط به اینکه دعوا با اساس و راجع به شخص تقاضاکننده باشد. بنابراین مطابق این ماده سه شرط پیش‌بینی شده که دو شرط آن ناظر به متقاضی است و شرط دیگر ناظر به دعواست. شروط ناظر به متقاضی از این قرار است: 1- متقاضی توانایی پرداخت حق‌الوکاله را نداشته باشد 2- متقاضی شخصا ذی‌نفع و ذی‌سمت در دعوا باشد و اما شرط ناظر بر دعوا این است که دعوای مطروحه مستند به دلیل باشد و واهی یا واجد ایذا و اذیت برای طرف مقابل نباشد. در عین حال این شرط ناظر به زمانی است که خواهان متقاضی باشد. بنابراین شرط مذکور قابل تعمیم به خوانده نیست به عبارتی در فرضی که خوانده دعوا متقاضی معاضدت باشد ملحوظ داشتن این شرط موضوعاً منتفی است.

تاریخ : سه شنبه 22 فروردین 1396 | 08:57 ب.ظ | نویسنده : غلام نبی پارساپور | نظرات
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید


  • گریزون